Як українцям вижити в окупації, а державі – підтримати громадян: поради експерта

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Як українцям вижити в окупації, а державі – підтримати громадян: поради експерта © Getty Images
Відсутність чітких пояснень, що є колаборацією, а що – способом виживання, активно використовує Росія.

В українців, які залишаються в окупації, є дуже різні причини ухвалювати саме таке рішення. Однак головним завданням для них у цій ситуації є виживання. Як убезпечити себе під час окупації, розповідають Олександр Клюжев і Анатолій Бондарчук у статті «ОКУПОВАНІ. Як змінюються жителі ТОТ і чому час має значення».

Частина громадян намагаються максимально уникати будь-яких контактів з окупаційними адміністраціями. Ця стратегі заслуговує на велику повагу, але загрожує негативними наслідками для громадян. Адже вони так чи інакше мають виживати, отримувати пенсії та зарплати або навчати своїх дітей.

Інші, навпаки, незалежно від своїх політичних поглядів, намагаються максимально адаптуватися під нові реалії та знайти в них своє місце.

Після повномасштабного вторгнення росіяни значно швидше, ніж це було в ОРДЛО, ліквідують можливості громадян ігнорувати окупаційні адміністрації. Наприклад, погрожують батькам відбирати дітей за відмову навчати їх за освітніми програмами РФ.

У таким умовах у жителів окупованих територій є дві опції, вважає військовий психолог Олег Покальчук.

  • Перша – це фізично вижити. Ніхто не має права вимагати від людей пожертвувати своїм життям без гарантій того, що ця жертва не буде марною.
  • Друга – моральний бар’єр. Одна справа, коли окупант вимагає підмітати вулицю, а інша – коли він каже брати участь в якихось ідеологічних окупантських преференціях чи зміцненні окупаційної влади.

«Тут завжди можна знайти можливість, як то кажуть, «пропетляти». Я думаю, що українці в цьому майстри», - вважає військовий психолог.

Держава ж насамперед має пояснити своїм громадянам межі дозволеного і забороненого.

Ще до повномасштабного російського вторгнення було розроблено Концепцію перехідного правосуддя, яка передбачає амністію для осіб, які причетні до бойових дій, але не вчиняли воєнних злочинів.

Також держава планувала встановити засади застосування люстрації до осіб, які виконували функції публічної влади на тимчасово окупованих територіях. Була і спроба надати громадянам на ТОТ необхідні орієнтири в проєкті закону про засади державної політики перехідного періоду.

Нова агресія РФ тільки загострила потребу у визначеності, що таке «добре» і що таке «погано», та якою буде відповідальність за конкретні форми взаємодії простих громадян з окупантом. Насамперед це потрібно самим людям, які мають знати, на підставі яких принципів вони можуть вибудовувати свою стратегію виживання.

Станом на 2022 рік держава досі недостатньо чітко пояснює громадянам межу між виживанням і колаборацією з окупантом. Ці пояснення часто формуються на марші та залежать від розвитку подій на фронті, перспектив швидкої деокупації.

Але важливо намагатися звести до мінімуму невизначеність і непроговореність неприйнятних для держави форм взаємодії громадян з окупаційними адміністраціями.  Вакуум комунікації охоче заповнює Росія, яка, наприклад, залякує комунальників на окупованих територіях «кримінальною відповідальністю» після деокупації.

Своєю чергою Олег Покальчук попереджає про нові ризики та потенційні лінії розколу українського суспільства.

««Тилове суспільство», коли воно отямиться від переляків війни, намагатиметься підвищити самооцінку за рахунок перепозиціонування себе «більш українцями» і притлумлення, пригнічення, упослідження людей, які були в окупації», - пояснює Покальчук.

Такі ситуації варто передбачити і припиняти заздалегідь, попереджає психолог. З аналогічним ставленням у 2014 році зіткнулися переселенці з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Тобто, одні перелякані люди намагаються упосліджувати інших переляканих людей.

Проєкт «ОКУПОВАНІ» реалізується громадянською мережею «ОПОРА».

Чи існує стандартна технологія окупації, яку реалізовує Росія на різних територіях України? Як відрізнити виживання від колабораціонізму? І як державі зберегти довіру жителів тимчасово окупованих територій і не допустити прірви між тими, хто був у окупації, і тими, хто її уникнув? Читайте в матеріалі Олександра Клюжева та Анатолія Бондарчука «ОКУПОВАНІ. Як змінюються жителі ТОТ і чому час має значення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі