СБУ заявило про відкриття справи через приховане стеження за командою Bihus.Info

Доповнено
Поділитися
СБУ заявило про відкриття справи через приховане стеження за командою Bihus.Info © СБУ
Стверджують, що шукатимуть винних. 

Служба безпеки України заявила, що розслідує обставини незаконного прослуховування та відеозйомки членів коменди проєкту «Bihus.Info».

«За даним фактом відкрите кримінальне провадження згідно ст. 359 Кримінального кодексу України (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації)», - йдеться в офіційному коментарі відомства.

В СБУ заявили, що прозора і безперешкодна робота незалежних і фахових ЗМІ є важливою умовою розвитку України, як демократичної держави, тому «подібним фактам стеження слід дати правову оцінку, незалежно від того, були чи ні в матеріалах прихованої зйомки оприлюднені факти можливого порушення закону, які стосуються обігу наркотичних речовин».

«Оцінку цьому можуть дати виключно правоохоронні органи згідно своєї підслідності», - додало відомство.

Напередодні YouTube-канал «Народна правда», який до цього не збирав помітної кількості переглядів, опублікував відео, що, як стверджується, фіксує вживання різних наркотиків працівниками Bihus.Info на новорічному корпоративі. В описі до ролика написали, нібито «журналісти проєкту» так «заряджаються» перед новими розслідуваннями».

Редактор проєкту Bihus.Info Максим Опанасенко заявив, що за членами команди, яка займається антикорупційними журналістськими розслідуваннями, стежили протягом щонайменше кількох місяців, також велося прослуховування. Він зазначив, що не варто виключати, у тому числі, можливість спроби тиску на співробітників через таке переслідування.

Згодом керівник Bihus.Info Денис Бігус заявив, що невідомі приблизно протягом року системно стежили за членами команди проєкту. За його словами, компромату, пов’язаного з професійною діяльністю, схоже, не вдалося знайти, тож організатори переслідування перейшли на особисте. Таким чином новорічний виїзд представників команди став «спецоперацію» з прихованою зйомкою та прослушкою. Він не виключив, що гроші на цю діяльність могли спрямувати з податків українців.

Денис Бігус запевнив, що журналісти не вживали заборонених речовин на відео, як зазначалося, а на кадрах — оператори. Водночас пообіцяв жорсткі кадрові зміни в Bihus.Info. Згідно з самим відео, викриті працівники, схоже, уже були звільнені.

Голова правління ГО "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін у свою чергу заявив, що не важливо, хто саме місяцями стежив за журналістами проєкту розслідувань – ДБР, СБУ, Нацполіція чи СЗР, а важливо, що такі дії є очевидно незаконними та не могли не бути санкціоновані владо.

«Будь-який з цих органів підконтрольний президенту — чи напряму, як СБУ і СЗР, чи через Татарова, як решта. Тож повну відповідальність за все, що буде відбуватися далі, несе Зеленський особисто (на пару з Єрмаком, звичайно)», — підкреслив  Шабунін.

Як пояснює Українська гельсінська спілка з прав людини, прослуховування або запис розмови, а також відеозапис, без згоди особи та офіційного попередження є порушенням конституційних прав людини.

Дозвіл на прослуховування розмов в Україні можуть отримати лише правоохоронні органи за рішенням суду в рамках кримінального провадження. Відповідні структури діють при УМВС, СБУ, прикордонній службі, управлінні державної охорони, податковій службі.

Втручання в таємницю спілкування можливо лише з метою виявлення чи запобігання тяжкому чи особливо тяжкому злочину, встановлення його обставин чи особи, яка цей злочин вчинила.

В іншому випадку, санкціоноване прослуховування телефонів може здійснюватися за запитом уповноважених органів при перевірці осіб, яких допускають до державної, військової або службової таємниці, а також при отриманні розвідувальної інформації в інтересах безпеки суспільства та держави. Однак, поняття «достатності інформації та інтересів безпеки суспільства і держави» в законодавстві чітко не окреслені, тому воно може трактуватися як завгодно.

Усі кримінальні справи із використанням так званих «негласних слідчих розшукових дій» (що включає і прослуховування телефонних розмов) перебувають під грифом «таємно» і «цілком таємно». Тому отримати інформацію про  проведення таких дій в Україні поза судом фактично не можливо.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі