Землетрус повториться рано чи пізно: чому в Туреччині зруйнувалися тисячі будівель і які уроки треба винести

Відео
Поділитися
Землетрус повториться рано чи пізно: чому в Туреччині зруйнувалися тисячі будівель і які уроки треба винести © Getty Images
У день землетрусу два сильні поштовхи та сотні підземних поштовхів зруйнували щонайменше 6 444 будівлі в 10 провінціях, убивши понад 12 800 людей.

«Ми шукаємо мою племінницю Рукіє», — сказав місцевим репортерам втомлений чоловік із налитими кров’ю очима, вдивляючись у перекошені залишки лікарні в південній турецькій провінції Хатай у середу, – так починається тематичний матеріал Al Jazeera про причини трагедії, що забрала тисячі життів і те, як уникнути її повторення у майбутньому. 

«Їй 23 роки, вона медсестра. Вона потрапила до лікарні через кілька годин після першого землетрусу, щоб допомогти евакуювати пацієнтів. Будівля обвалилася на неї під час другого землетрусу. Вона стількох врятувала, але сама вибратися не змогла. Знаємо, що вона була жива щонайменше 16 годин – вона дзвонила чоловікові з-під завалів. Але зараз рятувальники кажуть, що її, швидше за все, вже немає».

Тисячі таких людей, як Рукії, пролежали під уламками декілька днів. Сильний зимовий шторм заважав рятувальним роботам, обсипаючи руїни снігом і призводячи до різкого зниження температури, через яку люди вмирали від переохолодження.

За даними уряду, у день землетрусу два сильні поштовхи та сотні підземних поштовхів зруйнували щонайменше 6 444 будівлі в 10 провінціях, убивши понад 12 800 людей.

Трагічне поєднання факторів

Поки рятувальники продовжують обшукувати завали, нація намагається зрозуміти, чому це стихійне лихо, до якого Туреччина нібито готувалася понад 20 років, завдало стільки шкоди інфраструктурі країни.

Чи два землетруси – перший магнітудою 7,8 і другий – 7,6 – були просто занадто сильними, щоб більшість будівель не витримали? Чи будівлі не відповідали сучасним стандартам будівництва? Чи була недбалість з боку влади?

За словами професора Окана Туйсуза, інженера-геолога зі Стамбульського технічного університету, трагічна комбінація всього перерахованого вище призвела до катастрофи в понеділок.

«Ми маємо справу з дійсно потужними землетрусами», — сказав Туйсуз Al Jazeera. «Перший був приблизно еквівалентний викиду енергії від вибуху близько 5 мільйонів тонн тротилу. Другий був еквівалентний 3,5 мільйонам тонн. Більшість будівель важко витримати таку силу».

Сінан Турккан, інженер-будівельник і президент Турецької асоціації з питань землетрусів, погодився. «Землетруси були не тільки надзвичайно сильними, але й відбувалися у швидкій послідовності», — пояснив він. «Багато будівель отримали легкі або середні пошкодження під час першого землетрусу, але зруйнувалися після другого».

Трагедія не була неминучою

Хоча врахування того, що підземні поштовхи таких магнітуд у швидкій послідовності становили б ризик для будь-якої будівлі, експерти підкреслили, що трагедія такого масштабу ні в якому разі не була неминучою.

«За офіційними оцінками, у понеділок було зруйновано від 6 000 до 7 000 будівель. Яким би сильним він не був, жоден землетрус не міг би завдати такої шкоди, якби всі будівлі відповідали стандартам», — сказав Турккан.

У середу президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган захистив підготовку свого уряду до землетрусів і реагування на них під час візиту в зону лиха, заявивши, що «нікому неможливо підготуватися до масштабної катастрофи».

Більшість будівель, які обрушилися в понеділок, були побудовані до 1999 року, коли землетрус магнітудою 7,6 стався в районі Західного Мармурового моря, в результаті чого загинуло 17 500 людей. 

Відтоді уряд значно вдосконалив турецький кодекс сейсмічного проектування, а в 2008 році розпочав амбітний проект міської трансформації, щоб підготувати Туреччину до наступного великого землетрусу.

Кодекс підготовки до землетрусу після загибелі 17 тисяч людей

Амбітні зусилля, однак, не змогли запобігти катастрофі.

«На папері код сейсмічного проектування Туреччини відповідає світовим стандартам – насправді він кращий, ніж більшість», – сказав Турккан. «Однак на практиці ситуація зовсім інша».

.Уряд запропонував фінансові стимули, але не зробив участь у своєму проекті міської трансформації обов’язковою. Фактично це означало, що лише люди, які мали змогу заробити на відбудові – люди, які володіли цінними ділянками, придатними для подальшої забудови – погоджувалися знести свою стару власність і відбудувати її за останнім кодексом. Багато хто не хотів витрачати гроші на реконструкцію чи посилення, які не здавалися терміновими. Ось чому, кажуть експерти, через понад 20 років після землетрусу в Мармарі Туреччина повна будівель, побудованих з використанням неякісних матеріалів і давно дискредитованих будівельних технологій, які відразу ж руйнуються під час сильного поштовху.

«Роками ми проводили конференції, писали звіти та надсилали їх місцевій владі. Ми сказали їм, що сильні землетруси неминуче знову вдарять по таких містах, як Хатай і Газіантеп», — сказав Туйсуз. «Ми пояснили їм, якою б міцною вона не була, жодна будівля, побудована безпосередньо на лінії розлому, не витримає землетрусу – її рознесе на частини. Ми сказали, що маємо створити точні карти розломів для всієї країни та перетворити території безпосередньо на активних лініях розломів у зелені зони із забороною на будівництво. Ніхто не слухав».

Були також недоліки в забезпеченні дотримання правил під час нового будівництва.

«Під час цього землетрусу також зруйнувалися деякі відносно нові будівлі, що, ймовірно, означає, що підрядники пішли короткими шляхами, намагалися заощадити, використовуючи неякісні матеріали, а влада не провела належної перевірки перед затвердженням будівельних проектів», — сказав Туйсуз.

Кілька шкіл, адміністративних будівель, лікарень і навіть штаб-квартира турецького Управління з ліквідації наслідків стихійних лих і надзвичайних ситуацій (AFAD) в Хатаї також завалилися в понеділок.

«Згідно з державними правилами, громадські будівлі мають бути набагато міцнішими за приватні», – пояснив Турккан. «Коли ви будуєте лікарню, пошту чи будь-яку іншу громадську будівлю, вам наказують використовувати більше бетону, більше заліза, проводити більш детальні дослідження землі. Це зроблено для того, щоб ці будівлі витримали будь-який землетрус чи інше стихійне лихо, і щоб вони могли продовжувати служити людям у часи кризи».

Отже, що потрібно зробити?

У Туреччині близько 20 мільйонів будівель. За даними Обсерваторії Канділлі та Інституту дослідження землетрусів при Університеті Богазічі, у Стамбулі, де, на думку експертів, рано чи пізно станеться потужний землетрус, є 1,2 будівель. Їхні експерти вважають, що значний відсоток цих будівель не в змозі протистояти поштовхам великих магнітуд.

Зміцнення або реконструкція всіх будівель ризику в усіх сейсмонебезпечних районах буде технічно та матеріально складним і дорогим процесом. І все ж це завдання, якого неможливо уникнути або відкласти.

«Уряд має бути більш рішучим, щоб змусити людей перевірити їхні будівлі, укріпити їх і, якщо необхідно, перебудувати», — сказав Турккан. «Зрозуміло, що люди не хочуть платити добровільно, але це питання життя і смерті, і до нього слід ставитися як до такого.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі