Politico: Макрон не зміг зачарувати Путіна, тож тепер він спробує це зробити з його «найкращим другом» в Китаї

Поділитися
Politico: Макрон не зміг зачарувати Путіна, тож тепер він спробує це зробити з його «найкращим другом» в Китаї © Reuters
У Вашингтоні сумніваються, що французький президент зможе досягти якогось успіху в Пекіні.

Президент Франції Еммануель Макрон вирушає в амбітну дипломатичну місію, щоб відтягнути Пекін від Москви. Посадовці у Вашингтоні бажають йому успіху в цьому.

Франція сподівається відрадити лідера Китаю Сі Цзіньпіна від зближення з президентом Росії Владіміром Путіним і хоче, щоб китайці натомість відіграли роль посередника у врегулюванні війни в Україні.

«Однак незрозуміло, які важелі впливу має Макрон. А передумови його триденної поїздки, що розпочинається у вівторок, непрості. Європа все ще оговтується від наслідків розриву торговельних зв'язків з Росією, а геополітична напруженість у відносинах між Китаєм і США зростає», - пише Politico.

Французький президент хоче розіграти більш особисту карту зі своїм китайським колегою після того, як минулого року він піддався жорсткій критиці за безрезультатні телефонні розмови з Путіним, які не змогли зупинити повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Очікується, що Макрон проведе кілька годин у дискусіях з Сі Цзіньпіном. Крім того, поїздка включає візит до міста, яке має особисту цінність для китайського лідера.

«Можна перерахувати на пальцях однієї руки кількість світових лідерів, які могли б провести глибоку бесіду з Сі Цзіньпіном», - сказав радник на Єлисейських полях, який побажав залишитися невідомим, оскільки він не має повноважень говорити публічно.

У Франції очікування доволі скромні, однак, інші західні чиновники налаштовані ще більш похмуро. З огляду на невдалі спроби Макрона відігравати центральну роль добитися припинення війни в Україні або врятувати ядерну угоду з Іраном, у США та інших країнах є сумніви, що ця поїздка принесе значні результати.

Білий дім не дуже сподівається, що Макрон досягне прориву, за словами трьох чиновників адміністрації. Співрозмовники Politico сказали, Сі навряд чи задовольнить прохання Макрона або обмежить будь-які активні кроки Китаю в Тихоокеанському регіоні. Помічники Білого дому з жалем згадують невдалі спроби Макрона виступити в ролі миротворця у відносинах з Путіним напередодні російського вторгнення в Україну більше року тому. У Вашингтоні очікують, що цього разу буде те ж саме.

В адміністрації Байдена також існує певне занепокоєння щодо потенційної дружби Франції з Китаєм у той час, коли напруга між Вашингтоном і Пекіном є найвищою за останні десятиліття, хоча, як сказали американські чиновники, Білий дім підтримує поїздку французького президента. Але те, що може ще більше ускладнити зусилля Макрона, - це напруга між президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, яка подорожує з президентом, і китайцями.

У своїй гучній промові, присвяченій відносинам між ЄС і Китаєм, у четвер Фон дер Ляєн закликала країни ЄС «зменшити ризик» надмірної залежності від Китаю. Вона також натякнула, що ЄС може припинити добиватися виконання історичної торговельної угоди з Китаєм, яка була укладена в 2020 році, але згодом зайшла в глухий кут. Її зауваження викликали швидку реакцію з боку китайських дипломатів. Фу Конг, посол Китаю в Європейському Союзі, заявив у п'ятницю, що він «трохи розчарований».

«Ця промова містила багато перекручень і невірної інтерпретації китайської політики і китайських позицій», - сказав Фу в інтерв'ю державній телерадіокомпанії CGTN.

Візит європейців також буде ретельно розглядатися з точки зору захисту прав людини, враховуючи авторитарний характер Китаю.

«Президент Макрон і Фон дер Ляєн не повинні під час свого візиту до Пекіна замовчувати поглиблення авторитаризму китайського уряду. Вони повинні використати свої публічні виступи поряд з Сі Цзіньпіном, щоб висловити серйозну стурбованість з приводу широкомасштабних порушень прав людини по всьому Китаю, посилення утисків у Гонконгу і Тибеті, а також злочинів проти людяності в Сіньцзяні», - заявила Бенедикт Жаннеро, директор Human Rights Watch у Франції.

План дій Макрона

Виступаючи напередодні візиту до Пекіна, французький лідер заявив, що його мета - «спробувати якомога активніше залучити Китай до тиску на Росію» в таких питаннях, як ядерна зброя. Але чи спрацює шарм Макрона на «найкращого друга» Путіна?

Китай намагається позиціонувати себе як нейтральну сторону в конфлікті, навіть попри те, що він повторює риторику Москви, імпортуючи енергоносії з Росії зі знижкою. Незважаючи на потужний міжнародний тиск на РФ, Сі Цзіньпін вирішив зробити Кремль першою зупинкою свого офіційного візиту після того, як він забезпечив собі безпрецедентний третій термін на посаді китайського лідера. У свою чергу Politico нагадує про повідомлення про те, що Китай відправив гвинтівки і бронежилети в Росію.

Західноєвропейські лідери, які до початку війни були в дружніх стосунках з Москвою, тепер закликають до співпраці з Китаєм. Серед них і сам Макрон. Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес відвідав Китай за кілька днів до приїзду Макрона, заявивши, що світ «повинен прислухатися до китайського голосу» щодо Росії та України.

Під час свого візиту, який помічники обговорюють щонайменше з листопада минулого року, Макрон проведе кілька годин з Сі Цзіньпіном в Пекіні, а також супроводжуватиме його до міста Гуанчжоу. Батько китайського лідера Сі Чжунсюнь раніше працював там губернатором провінції Гуандун.

«Загалом президент проведе шість-сім годин у дискусіях з китайським лідером. Той факт, що він буде першим французьким президентом, який відвідає Гуанчжоу, також є особистим штрихом, оскільки батько Сі Цзіньпіна був там партійним лідером», - сказав офіційний представник адміністрації у Парижі.

Французи сподіваються, що час, який Макрон проведе наодинці з Сі Цзіньпіном, допоможе заручитися підтримкою Китаю в таких питаннях, як припинення російських атак на цивільну інфраструктуру в Україні або припинення незаконного вивезення українських дітей.

Очікується також, що Макрон спробує перевірити реакцію Сі Цзіньпіна на погрози Росії розмістити ядерні ракети в Білорусі - рішення, яке суперечить позиції Китаю щодо нерозповсюдження ядерної зброї, і яке з'явилося лише через місяць після того, як Пекін оприлюднив свій план з 12 пунктів щодо врегулювання конфлікту в Україні.

«Абсолютно важливо мати моменти приватних зустрічей. Дипломатія - це гра в довгу... З Китаєм, я не думаю, що нам, західним людям, легко налагоджувати відносини. Але, можливо, це означає, що ми зможемо поговорити, коли прийде час», - сказала Сільві Берманн, колишній посол Франції в Китаї.

Однак, незважаючи на демонстрацію доброї волі, французький президент не утримається від того, щоб не підняти в Пекіні питання постачання китайської зброї Росії.

«Ми не збираємося погрожувати, але надішлемо деякі попередження: Китайці повинні зрозуміти, що відправка зброї матиме наслідки для Європи, для нас ... Ми повинні нагадати їм про наші інтереси безпеки», - сказав неназваний французький чиновник, додавши, що Макрон не буде погрожувати Пекіну санкціями.

Антуан Бондаз, фахівець з Китаю в паризькому Фонді стратегічних досліджень, поставив під сумнів акцент на спробах зближення з Сі Цзіньпіном. 

«У Китаї це не так працює. Президент Франції, який проведе дві години на прогулянці з Сі Цзіньпіном, не змінить ситуацію. Китай розуміє лише баланс сил. Можливо, це вдається Путіну, який провів понад 400 годин з Сі Цзіньпіном за останні десять років. Але Макрон не знає Сі», - пояснив експерт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі