Російські боти звинувачують Захід і захищають Путіна через смерть Прігожина – CNN

Поділитися
Російські боти звинувачують Захід і захищають Путіна через смерть Прігожина – CNN © Колаж, ZN.UA
Інформаційне поле росіян наповнене ідеями, які всіляко виправдовують Кремль 

Російська мережа ботів почала поширювати в мережі повідомлення, в яких звинувачує «західних ворогів» в авіакатастрофі, в якій 23 серпня загинув засновник групи найманців «Вагнер» Євгеній Прігожин. Про це CNN повідомили два експерти, які відстежують діяльність ботів, в тому числі «Агентства інтернет-досліджень (так званої «Фабрики тролів»), що базується в Санкт-Петербурзі та яке було створено Прігожиним.

Невідомо, чи існує «Агентство інтернет-досліджень» досі. Дві групи незалежних аналітиків – Bot Blocker і Chef's Trap – проаналізували кілька десятків акаунтів російських тролів у соціальних мережах «Вконтакте» та X (Twitter). Творець Bot Blocker, який не розкриває свого імені з міркувань безпеки, сказав CNN, що він «надзвичайно переконаний», що Прігожин і його структури залишалися відповідальними за акаунти тролів аж до своєї смерті. Він розповів CNN, що в рамках проекту було проаналізовано понад 100 повідомлень з декількох десятків акаунтів тролів.

CNN перевірила акаунти зі списку, наданого Bot Blocker, і відзначила очевидні закономірності в їхній діяльності. Усі акаунти були створені в період з березня по червень 2023 року, і всі вони не мали особистих постів, за винятком кількох репостів з одного акаунта. Вони коментують лише новини, пов'язані з російсько-українськими відносинами, та проукраїнські канали, поширюючи абсолютно однакові наративи.

Їх об'єднувало поширення двох тем: 

  • «У [президента РФ Владіміра] Путіна не було мотиву вбивати Прігожина, оскільки вони вже вирішили питання, пов'язані з заколотом Прігожина», 
  • «Смерть Прігожина – справа рук Заходу, який виступає проти впливу «Вагнера» в Африці».

За даними Bot Blocker, повідомлення з цими наративами почали з'являтися 23 серпня близько 20:00 за московським часом, що збігається з часом, коли провагнерівські Telegram-канали почали поширювати повідомлення про смерть Прігожина. Офіційно список пасажирів, які перебували на борту, в якому було прізвище Прігожина, був опублікований російською владою 23 серпня о 23:00 за московським часом.

Доступні публічні пости показують, що ці наративи все ще активно поширюються.

Організація Bot Blocker поділилася з CNN своїми таблицями даних, які включають нещодавні повідомлення з акаунтів, які, за їхніми словами, належать тролям. За даними Bot Blocker, тролі поширюють свої наративи через коментарі в різних темах і постах, пов'язаних з відповідними темами. Проект проаналізував коментарі акаунтів, які згадували «Прігожина» або «літак» з моменту падіння літака:

  • В одному з дописів, що стосувався загибелі Прігожина, йшлося про те, що «Треба подумати, кому це вигідно. Тому ж Заходу, для якого ПВК «Вагнера» в Африці була загрозою».
  • «Путіну навіть не було сенсу вбивати Прігожина, особливо коли їхні справи були в нормі», – йдеться в іншому акаунті, який також є відповіддю в гілці, де обговорювалася ідея про те, що Путін стоїть за авіакатастрофою.
  • «Гадаю, Захід навмисно влаштував теракт, щоб зіштовхнути еліти всередині Росії... Чисто американський метод, вже неодноразово перевірений», – написав інший, відповідаючи на новину про смерть Прігожина.
  • «Після очевидної смерті Прігожина всі згадки тролів про нього є компліментарними і позитивними. Якщо і згадується повстання, то лише як давно вичерпана тема», – додав Bot Blocker.

CNN також поспілкувалася з іншим агентством, Chef's Trap, яке працює над виявленням та аналізом діяльності російських інтернет-тролів у російській соціальній мережі «Вконтакте». 

«В основному ці повідомлення загалом спрямовані на заповнення інформаційного поля всілякими домислами та ідеями, які всіляко виправдовують Кремль», – розповів засновник Chef's Trap, який також побажав залишитися невідомим з міркувань безпеки.

Раніше Прігожин активізував використання тролів для просування повідомлень, спрямованих на дезорганізацію і поляризацію західних суспільств. Його «Агентство інтернет-досліджень» було створено з метою втручання в політику інших країн, що призвело до того, що в 2018 році Сполучені Штати застосували до Прігожина санкції за втручання у вибори.

29 серпня Прігожина таємно поховали на Порохівському цвинтарі в Санкт-Петербурзі, не привертаючи уваги. Багато західних аналітиків схиляються до того, що за катастрофою літака та загибеллю керівництва «Вагнера» стоїть Путін, який у такий спосіб відповів на військовий заколот Прігожина в червні і зміцнив свою репутацію серед російської еліти.

Хоч би хто стояв за загибеллю кондотьєра Путіна Прігожина, він надав величезну послугу російському президентові. І все ж Кремль і російський істеблішмент також мають нагоду турбуватися. Чому? Відповідає Володимир Кравченко у статті «Показова кара: навіщо Путіну смерть Прігожина» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі