Китайська торгівля відновлюється, зокрема, завдяки експорту до Росії — FT

Поділитися
Глава МЗС Китаю привітав "нову парадигму" у відносинах із Москвою на тлі зростання торгівлі.

Зовнішня торгівля Китаю зростала швидше, ніж очікувалося, у перші два місяці цього року, частково завдяки електроніці та збільшенню експорту на ринки, що розвиваються, і в Росію. На тлі цього міністр закордонних справ Пекіна заявив про "нову парадигму" у відносинах із Москвою. Про це пише FT.

Китайський експорт зріс на 7,1% у січні-лютому 2024 року порівняно з попереднім роком, показник перевищив оцінки аналітиків, які прогнозували зростання на 1,9%. Імпорт зріс на 3,5% в порівнянні з прогнозованим показником у 1,5%. 

"Основним фактором відновлення експорту стало зростання глобального циклу виробництва технологічних товарів, в основному електроніки", - сказав економіст у UBS Тао Ван.

Покращення показників торгівлі Китаю, яке порівняно з 5-відсотковим падінням за весь 2023 рік, є гарною новиною для політиків країни, які зібралися цього тижня в Пекіні на щорічне засідання парламенту.

Економіка Китаю намагається оговтатися від кризи у секторі нерухомості, слабкої довіри споживачів та інвесторів, а також падіння експортних надходжень минулого року, але уряд поставив перед собою амбітну мету 5% зростання валового внутрішнього продукту на 2024 рік.

У перші два місяці цього року найбільшим торговельним партнером Китаю була Асоціація держав Південно-Східної Азії, товарообіг з якою зріс на 4,8%, за нею йде ЄС, торгівля з яким упала на 4,1%. Торгівля із США дещо зросла, збільшившись на 0,7%.

Стрімко підвищилися показники торгівлі Пекіна з РФ: за перші два місяці цього року двостороння торгівля зросла на 9,3% до 37 млрд доларів США, а експорт з Китаю до Росії збільшився на 12,5%.

Минулого року РФ стала п'ятим за величиною торговельним партнером Китаю як одна країна, порівняно з дев'ятим місцем у 2020 році, оскільки товарообіг досяг 240 мільярдів доларів, перевищивши цільовий показник у 200 мільярдів доларів. Росія приблизно зберегла цю позицію в перші два місяці 2024 року, лише частково поступаючись п'ятим місцем Австралії.

У четвер, 7 березня, міністр закордонних справ Китаю Ван І підкреслив, що обидві країни розвивають торгівлю як частину стратегічних відносин. Його коментарі, ймовірно, посилять занепокоєння в ЄС, який вважає, що Пекін мовчазно підтримує російське вторгнення в Україну.

"Китай і Росія створили нову парадигму відносин між великими країнами. Політична взаємна довіра двох сторін продовжує поглиблюватися. Російський природний газ надходить до домогосподарств Китаю, а китайські автомобілі їздять вулицями Росії", - сказав Ван. 

Європейські лідери неодноразово попереджали Пекін, що його підтримка Росії підриває позиції Китаю в ЄС. Але Ван наголошує, що партнерство Пекіна зі своїм сусідом відповідає власним інтересам Китаю і не спрямоване проти будь-яких "третіх сторін".

Торгівля Пекіна з Індією і Бразилією також стрімко зросла протягом перших двох місяців року, збільшившись на 15,8% і 33,3% відповідно.

Науковий співробітник Китайського центру міжнародних економічних обмінів Чжан Яньшен частково пояснює це зростання "френдшорингом" —  по суті, перенаправленням ланцюжків поставок до країн, які вважаються політично та економічно безпечними або з низьким рівнем ризику, щоб уникнути порушень для бізнесу.

"Вплив геополітики прискорив структурні зміни в торгівлі", - сказав він.

"Китай, схоже, дедалі активніше бере участь у ланцюгах поставок, що живлять нещодавню хвилю індустріалізації в Індії, оскільки він позиціонує себе як наступне місце остаточної збірки", — кажуть аналітики Moody's Сара Тан та Адіті Раман.

Експорт сталі також зріс на 32,6% в річному обчисленні за цей період, а імпорт залізної руди збільшився на 8,1%. Це, ймовірно, було пов'язано з надлишком потужностей у Китаї, де спад на ринку нерухомості призвів до скорочення внутрішнього попиту на метали. Бразилія, тим часом, ймовірно, купувала більше електроніки з Китаю і експортувала більше залізної руди, кажуть аналітики Moody's.

З початку повномасштабної війни РФ проти України, Китай і Росія розширили економічну співпрацю та дипломатичні контакти, а стратегічне партнерство двох країн лише зміцнилося. Пекін не засудив вторгнення РФ, хоча в офіційних повідомленнях заявляє, що необхідно поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн.

Неодноразово повідомлялося, що китайські компанії відіграють вирішальну роль у зміцненні військового потенціалу Росії, в тому числі через торгівлю товарами подвійного призначення, які можуть використовуватися для виробництва зброї — Китай став ключовим каналом постачання критично важливих західних технологій до РФ.  Сам Пекін відкидає такі звинувачення, заявляючи, що його торгівля з Москвою є "нормальним економічним співробітництвом", і не спрямована проти "третьої сторони".

РФ стала світовим лідером з-поміж країн, проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться. Цивільні технології швидко адаптуються під воєнні потреби країни-терористки, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень, вочевидь, не встигає за цими змінами. Як працює російський “паралельний імпорт”, завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, розповідав Олександр Лємєнов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі