Небезпечна хвороба: як уберегтися від кашлюка

Поділитися
Небезпечна хвороба: як уберегтися від кашлюка © freepik/freepik
Рекомендації дали експерти.

Кашлюк — це бактеріальна інфекційна хвороба, яка перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є дуже заразним та може швидко поширюватися серед людей. Найчастіше на кашлюк хворіють діти та підлітки, але іноді заразитися можуть і дорослі. Фахівці центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як розпізнати хворобу та захиститися від неї.

Чим небезпечний кашлюк

У ЦГЗ пояснили, що в Україні з 2023 року почала зростати захворюваність на кашлюк. Останній такий пік спостерігався у 2020 році, що зокрема пов’язано з тим, що спалахи цього захворювання циклічні і відбуваються кожні 3-4 роки.

«За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515  випадків захворювання, за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків. Таке зростання захворюваності відбувається за рахунок накопичення значної кількості нещеплених дітей, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше 10-14 років», – йдеться у повідомленні.

У ЦГЗ зазначили, що рівень охоплення щепленнями від кашлюку в цілому по Україні є вкрай недостатнім і складає 55,9% для дітей віком 1 рік і старше (АКДП-3). Протикашлюковий компонент входить до комбінованої вакцини АКДП, яка містить також протидифтерійний та протиправцевий компоненти.

Найбільш небезпечною ця хвороба є для немовлят, у яких кашлюк може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті.

«Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм», – йдеться у повідомленні.

Як розпізнати кашлюк: головні симптоми хвороби

Захворювання починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий є дуже заразним.

«Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист», – пояснили у ЦГЗ.

Частіше напади кашлю бувають вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого.

«У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів», – йдеться у повідомленні.

Період одужання розпочинається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від двох до шести місяців.

Чи можна відрізнити кашлюк від ГРВІ

Фахівці зазначили, що більшість симптомів цих хвороб схожі, але для кашлюка характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад два тижні. У немовлят можуть виникати періоди «без дихання».

Також кашель може супроводжуватись гарячкою, нежитю, та іншими ознаками ГРВІ.  Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — до двомісячного віку, а також деякий період після першої вакцинації для формування імунної відповіді.

У ЦГЗ підкреслили, що за перших ознак сильного кашлю у немовлят та симптомів апное  — негайно потрібно звернутись до лікаря.

Як уберегтися від кашлюка

Вакцинація є основним засобом профілактика кашлюка. Згідно з національним календарем щеплень, дітей проти кашлюку потрібно вакцинувати у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.

У ЦГЗ додали, що усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві.

«Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення», – пояснили фахівці.

В Україні для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.

Раніше у міністерства охорони здоров'я розповіли, які щеплення необхідно робити повторно дорослим та дітям.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі