Єдиним бар'єром між «вагнерівцями» та ядерною зброєю були двері сховища – Буданов

Поділитися
Єдиним бар'єром між «вагнерівцями» та ядерною зброєю були двері сховища – Буданов © Getty Images
Глава ГУР стверджує, що під час заколоту бійці «Вагнера» зайшли на базу «Воронєж-45»

Глава Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що найманці ПВК «Вагнер», під час заколоту 23-24 червня, мали намір захопити ядерну зброю, що розміщувалася на базі «Воронєж-45». Про це Буданов заявив в інтерв'ю агентству Reuters, яке було опубліковане 10 липня. 

Як зазначає агентство, слід «вагнерівців», за яким можна було спостерігати за відкритими даними, «обривався» приблизно за 100 км від ядерної бази «Воронєж-45». Західні офіційні особи неодноразово заявляли, що під час заколоту російському ядерному арсеналу не загрожувала небезпека.

Проте Буданов заявив, що найманці «Вагнера» пішли набагато далі. За його словами, вони дійшли до бази «Воронєж-45» і мали намір отримати «невеликі ядерні пристрої радянських часів», щоб «підняти ставки» у своєму заколоті. 

«Тому що якщо ти готовий битися до останнього, то це один з об'єктів, який значно підвищує ставки», – сказав Буданов.

Він зазначив, що єдиним бар'єром між найманцями «Вагнера» і ядерною зброєю були двері до ядерного сховища. 

«Двері сховища були зачинені, і вони не потрапили до технічної секції», – сказав Буданов.

За його словами, на базі «Воронєж-45» зберігаються невеликі ядерні пристрої, які можна носити в рюкзаку.

«Це було одне з ключових місць зберігання цих рюкзаків», – сказав Буданов, не надавши доказів цьому твердженню. 

Невеликі ядерні бомби – досить легкі, щоб їх могла нести одна людина – є пережитком холодної війни. Американські війська тренувалися десантуватися з літаків з ядерною зброєю на тілі, а радянські – розгортати її в тилу ворога пішки. Але на початку 1990-х років обидві країни домовилися прибрати їх зі своїх арсеналів, оскільки напруженість зменшилася, і зробили це, хоча Росія залишила деякі з них для мінування гаваней, каже Ганс Крістенсен, який очолює проект «Ядерна інформація» у Федерації американських вчених, що базується у Вашингтоні.

Кілька колишніх американських чиновників з питань ядерного нерозповсюдження застерігають, що важко знати напевно, чи дотрималися росіяни своєї обіцянки знищити ядерну зброю, яку вони носили в рюкзаках. 

«Я не вірю, що вона все ще у росіян, але я б не поставив на це своє життя», – сказав Девід Джонас, колишній головний юрисконсульт Національної адміністрації з ядерної безпеки США, яка відстежує атомну зброю і радіоактивні матеріали по всьому світу.

Емі Вульф, фахівець з ядерної зброї для американських законодавців у Бібліотеці Конгресу США з 1988 по 2022 рік, висловила сумніви щодо потужності такої зброї, якщо вона все ще існує. 

«Цілком можливо, що десь у сховищах все ще зберігається якесь старе лайно. Але чи воно на щось здатнен? Майже напевно ні», – сказала вона. 

Джонас, який консультував високопосадовців Пентагону з питань нерозповсюдження, погодився з нею, зазначивши, що така портативна зброя потребує технічного обслуговування і оновлення, і з часом деградує. Він сказав, що Росія з усіх сил намагається підтримувати свої звичайні збройні сили, не кажучи вже про свої атомні запаси.

Reuters зазначає, що Буданов не надав доказів для свого твердження і відмовився повідомити, які дискусії, якщо такі були, відбувалися зі Сполученими Штатами та іншими союзниками з приводу цього інциденту. Він також не сказав, чому бойовики згодом відступили.

Джерело агентства, близьке до Кремля з військовими зв'язками, підтвердило частину розповіді Буданова. Контингенту «Вагнера» «вдалося потрапити в зону особливого інтересу, в результаті чого американці розхвилювалися, оскільки там зберігаються ядерні боєприпаси», повідомило джерело, не уточнюючи подробиць.

Джерело на окупованому Росією сході України, обізнане з цим питанням, повідомило, що це викликало занепокоєння в Кремлі і стало поштовхом до поспішних переговорів про припинення заколоту.

Американські офіційні особи висловили сумніви щодо заяви Буданова. У відповідь на питання про те, чи досягли сили «Вагнера» бази і чи намагалися вони отримати ядерну зброю, речник Ради національної безпеки Білого дому Адам Ходж сказав: «Ми не можемо підтвердити цей звіт. У нас не було жодних ознак того, що ядерна зброя або матеріали перебувають під загрозою».

Американські чиновники вже давно побоюються кошмарної можливості того, що заворушення в Росії можуть призвести до того, що ядерні пристрої потраплять до рук зловмисників.

Нагадаємо, що заступник секретаря радбезу Російської Федерації Дмітрій Мєдвєдєв регулярно погрожує ядерними ударами по країнах НАТО. Нещодавно він погрожував ударами по українських атомних електростанціях, а також «по ядерних об’єктах у Східній Європі». 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі