В Україні майже 4,9 млн ВПО. Хто з них отримує виплати, а хто вже ні?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні майже 4,9 млн ВПО. Хто з них отримує виплати, а хто вже ні? © ДСНС України
У Мінсоцполітики пояснили, для кого із внутрішніх переселенців припинилися державні виплати.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб своїм рішенням від 11 січня визначила по суті провальною роботу профільного міністерства та уряду в рамках реалізації Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення. В інтерв’ю ZN.UA заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, з якою поговорив Віктор Конєв, розповіла, що про це думає, а також пояснила, для кого із ВПО вже припинилися виплати.

«Почну з того, що ТСК у своєму звіті оцінювала реалізацію Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року, але цю стратегію було затверджено менш як рік тому — тільки в квітні 2023 року. Це досить короткий період часу, щоб оцінювати ефективність її реалізації. Крім того, ТСК визнала роботу органів влади не «провальною», а «недостатньою», і це — велика різниця. Але головне те, що питання стратегії та підтримки ВПО давнє, оскільки в Україні з 2014 року було дві хвилі масових переміщень», – зазначила Марчак.

За її словами, масштабне переміщення людей почалося саме із повномасштабним вторгненням РФ, тобто після 24 лютого 2022 року. І сьогодні, додала Марчак, Україна є найбільшим реципієнтом переміщених осіб.

Заступниця міністра послалась на статистику та розповіла, що зараз у нашій країні майже 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб, з них близько 3,6 млн, які покинули свої домівки після 24 лютого 2022 року. Тоді як у країнах Євросоюзу та Північної Америки сьогодні перебувають близько 3,9 мільйона українців, які рятуються від війни. 

«Тобто Україна має реінтегрувати майже стільки громадян, скільки прийняли українських переселенців усі наші країни-партнери разом узяті. А це означає, що ми стоїмо перед колосальними викликами. І, на мою думку, зовнішня підтримка тут є принциповою», – додала Марчак.

При цьому вона пояснила, що серед 3,6 млн людей є й ті ВПО, які змушені були повторно покидати свої домівки. Тобто спочатку вони втікали від війни 2014 року, а потім вже вдруге – після початку повномасштабного вторгнення РФ 2022 року.

«І ті, хто вимушено перемістився, зокрема повторно із зони бойових дій або можливих бойових дій, і далі підпадають під програму виплат для ВПО. Для тих ВПО, які виїжджали з регіонів, уже звільнених і розташованих далеко від лінії фронту, виплати й справді вже припинилися — за винятком тих, у кого було зруйновано або пошкоджено житло. Але сам статус ВПО за ними зберігається, — а це створює певну плутанину для місцевих громад, на кого спрямовувати зусилля з допомоги та інтеграції. Крім того, пільги для ВПО, передбачені в законодавстві, прив’язані саме до статусу», – підсумувала Марчак.

Раніше Марчак заявляла, що в Україні з 1 березня цього року зміниться загальний принцип продовження виплат переселенців. Відтепер для отримання допомоги братиметься до уваги сукупний дохід родини, який у розрахунку на одного члена сім'ї має становити не більше ніж 9 444 грн, тобто чотири прожиткових мінімуми. Водночас для деяких категорій осіб виплати продовжать автоматично.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі